In addition to plenary speakers in the mornings, each workshop will field
three semiplenary speakers, one every
afternoon. Each semiplenary speaker will be given a longer slot and
the main idea is that the semiplenary talks should be accessible to
wider audience.
The list of semiplenary speakers is incomplete and will be updated
periodically:
WORKSHOP 1 |
Foundations of numerical PDEs |
|
- Doug Arnold (IMA, University of Minnesota)
- Max Gunzberger (Iowa State University)
- Eitan Tadmor (UCLA)
|
WORKSHOP 2 |
Geometric integration and computational mechanics |
|
- Francesco Armero (University of California, Berkeley)
- Bill Schwalm (University of North Dakota)
- Antonella Zanna (University of Bergen)
|
WORKSHOP 3 |
Information-based complexity |
|
- Fred Hickernell (Baptist University, Hong Kong)
- Thomas Müller-Gronbach (Darmstadt)
- Ian Sloan (UNSW, Sydney)
|
WORKSHOP 4 |
Learning theory |
|
- Partha Niyogi (MIT)
- Moe Hirsch (UC Berkeley)
- Ding-Xuan Zhou (City University, Hong Kong)
|
WORKSHOP 5 |
Optimization |
|
- William Cook (Princeton)
- Adrian Lewis (Simon Fraser)
- Steven J. Wright (Wisconsin)
|
WORKSHOP 6 |
Special functions |
|
- Peter Clarkson (University of Kent at Canterbury)
- Mourad Ismail (University of South Florida)
- Nico Temme (CWI Amsterdam)
|
WORKSHOP 7 |
Approximation theory |
|
- Emmanuel Candes (Caltech)
- Nira Dyn (Tel Aviv)
- Joachim Stoeckler (University of Missouri - St Louis)
|
WORKSHOP 8 |
Computational algebraic geometry |
|
- Dale Brownawell (Pennsylvania State University)
- Andrei Gabrielov (Purdue University)
- Mike Shub (IBM Yorktown Heights)
|
WORKSHOP 9 |
Computational number theory |
|
- Greg Martin (University of British Columbia)
- Harold Stark (University of California at San Diego)
- Sebastian Wedeniwski (IBM Germany)
|
WORKSHOP 10 |
Multiresolution
and adaptivity in numerical solution of PDEs |
|
- Ron DeVore (South Carolina)
- Claes Johnson (Chambers University, Göteburg)
- Ricardo Nochetto (Maryland)
|
WORKSHOP 11 |
Numerical linear algebra |
|
- Tim Davis (University of Florida)
- Inderjit Dhillon (University of Texas, Austin)
- Bruce Hendrickson (Sandia National Lab.)
|
WORKSHOP 12 |
Quantum computing |
|
- Sean Hallgren (University of Calfornia, Berkeley)
- Tal Mor (Technion, Haifa)
- Zhenghan Wang (University of Indiana at Bloomington)
|
WORKSHOP 13 |
Complexity |
|
- Eric Allender (Rutgers University)
- Peter Buergisser (Universität Paderborn)
- J. Maurice Rojas (Texas A&M University)
|
WORKSHOP 14 |
Computational dynamics |
|
- Michael Dellnitz (University of Paderborn)
- Michael Jolly (Indiana University)
- John Mallet-Paret (Brown University)
|
WORKSHOP 15 |
Geometric
modelling and animation |
|
- Mathieu Desbrun (University of Southern California)
- Hans-Peter Seidel (MPI Saarbruecken)
- Vadim Shapiro (Wisconsin)
|
WORKSHOP 16 |
Image and signal processing |
|
- Tony Chan (UCLA)
- Emmanuel Candes (Caltech)
- Allan Tannenbaum (Georgia Tech)
|
WORKSHOP 17 |
Stochastic computation |
|
- Michael Mascagni (Florida State University)
- Jon Mattingly (Stanford)
- Thomas Müller-Gronbach (Darmstadt)
|
WORKSHOP 18 |
Symbolic analysis |
|
- Elizabeth Mansfield (Kent University, Canterbury)
- Jan Sanders (Vrije Universiteit, Amsterdam)
- Michael Singer (MSRI, Berkeley)
|